Act Eco
04 grudzień 2008 16:03:27 / 6220 czytań
W lutym 2008r w Gimnazjum nr 2 w Zakopanem został zainaugurowany projekt ekologiczno-edukacyjny pt. ACT ECO według autorskiej koncepcji Barbary Szaroty. Innowacyjność projektu polega na połączeniu ekologii, języka angielskiego, technik komputerowych przy jednoczesnym stosowaniu interaktywnych metod w pracy dydaktycznej z młodzieżą.
Realizacja projektu ACT ECO rozpoczęta w ramach gminnego programu profilaktyki problemowej "Parasol" spełnia obecnie wytyczne między przedmiotowej ścieżki edukacji ekologicznej. Ponadto, merytorycznie projekt ACT ECO oparty jest na standardach edukacyjnych Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska.
Mottem przewodnim Projektu ACT ECO jest znane i piękne hasło "Myśl globalnie. Działaj lokalnie. Reaguj osobiście", które ma inspirować młodzież do podejmowania działań pro ekologicznych we własnym środowisku przy jednoczesnej próbie włączania się, chociażby symbolicznie, w ogólnoświatowe akcje.
Głównym celem projektu ACT ECO jest uwrażliwienie młodzieży na problemy dotyczące niekorzystnych zmian klimatycznych oraz sposobów ich zminimalizowania, racjonalnego wykorzystania energii, zrównoważonego rozwoju, ochrony i zanieczyszczeń środowiska lokalnego oraz naszej planety w celu wykształcenia długofalowych postaw i nawyków pro ekologicznych. Finałem pierwszej edycji Projektu ACT ECO (2007/08) było zorganizowanie obchodów Światowego Dnia Środowiska "World Environment Day", pod egidą UNEPu - Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Ochrony Środowiska (5-go czerwca), które były również wpisane w VI Miejskie Obchody Dni Zakopanego. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem uczniów, pracowników szkoły, zaproszonych gości oraz mediów. Kilkaset osób podpisało zobowiązanie "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu", które 14 czerwca 2008 zostało przesłane drogą elektroniczną na adres Europejskiej Komisji ds.Środowiska a informacje o naszych działaniach znajdują się na stronach internetowych UNEPu oraz Europejskiej Komisji ds. Ochrony Środowiska. Do najważniejszych efektów przeprowadzonych inicjatyw należy zaliczyć ogromne i szczere zaangażowanie uczniów biorących udział w Projekcie ACT ECO, którzy całą pracę wykonali w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Oddźwięk jaki przyniosły te działania jest pozytywnym sygnałem, że istnieje zainteresowanie i zapotrzebowanie na kontynuowanie i pogłębianie tematów ekologicznych zarówno pośród młodzieży, jak też dorosłych.
We wtorek 17 listopada 2009r. otwarta została w holu Gimnazjum nr 2 w Zakopanem wystawa ekologiczno - edukacyjna, tym razem pod tytułem: "Sortuj razem z nami". Celem wystawy było zwrócenie uwagi na ekologiczne i ekonomiczne korzyści płynące z sortowania odpadów. Dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz oszczędzamy energię. W naszej szkole od września prowadzony jest program segregacji odpadów. Do dyspozycji uczniów, na każdym piętrze, znajdują się odpowiednio oznakowane pojemniki na odpady. -Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta aby nie spalać odpadów w kotłowniach domowych, ponieważ wyzwalający się dym jest bardzo niebezpieczny dla środowiska i trujący dla ludzi - mówi pomysłodawczyni i koordynator projektu w Gimnazjum nr 2 w Zakopanem - nauczyciel języka angielskiego, pani Barbara Szarota.

Kolejna, druga już, edycja Szkolnego Konkursu Ekologiczno-Chemicznego pod patronatem SEWIKu organizowanego w ramach III edycji projektu ACT ECO za nami. Tematyka konkursu dotycząca powietrza trafiła idealnie w gusta uczniów naszego gimnazjum. Ostatecznie do konkursu przystąpiło 27 osób, wśród których największą ilość swoich przedstawicieli miały klasy drugie bo aż - 15 osób, a następnie z klas trzecich - 7 osób i z klas pierwszych - 6 osób. Uczestnicy zmagali się z pytaniami testowymi, za które mogli maksymalnie zdobyć 23 punkty. Należy zaznaczyć iż uczniowie za wybór prawidłowej odpowiedzi uzyskać mogli 1 punkt, natomiast za odpowiedź nieprawidłową - 1 punkt. Najlepiej z testem poradziła sobie uczennica klasy III c Edyta Zając zdobywając 19 punktów, następnie Grzegorz Wanat uczeń klasy II b który zdobył 15 punktów i Stanisław Bielawa z klasy II c z 14 punktami. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 1 czerwca w Urzędzie Miasta Zakopanego, podczas obchodów Światowego Dnia Środowiska, zorganizowanych przez ACT ECO a wpisanych w VII Dni Zakopanego. W roku szkolnym 2010/2011 zorganizowana zostanie kolejna edycja konkursu. A jaka będzie jego forma i treść??? To zależy od Ciebie!!! Jeżeli chcesz mieć wpływ na jego formę, treść i przebieg nie czekaj! Zgłoś się u nauczycielki chemii, pani Urszuli Stachoń !!! Zróbmy coś razem.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Projektu ACT ECO - zwycięzcy konkursu organizowanego przez Komisję ds. Ochrony Środowiska Unii Europejskiej "Be a Changer 2008r", wyróżnionego przez Dyrekcję Generalną Komisji ds. Ochrony Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli, za konkretne osiągnięcia. Na zajęciach wspólnie zastanawiamy się jakie podejmować działania aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. W programie: fotografia, próby filmowe, edycja własnej strony internetowej oraz możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego. Zajęcia we wtorki w godz. 14.25 - 16.00 w sali 21 prowadzi pani Barbara Szarota. Więcej na stronie www.acteco.pl

Absolwenci 2010 23 288
Absolwenci 2009 20 086